Jak správně vybrat trekingovou obuv

Stojíte před rozhodnutím, jak si vybrat ty správné trekingové boty, aby byly Vaše nohy po celou dobu v pohodlí? Napsali jsme pár slov, kterými bychom Vám mohli výběr vhodných bot alespoň trochu ulehčit.

 

Jaký terén vás čeká?

Jako první je potřeba si položit otázku, na jak náročný terén si obuv vybíráme. Zda je to trekingová obuv na procházky do lesa (např. na hřebeny Beskyd), nebo do náročného terénu (do Alp apod.). Další otázkou je, co od bot očekáváme? Měly by být nepromokavé, vyšší, nebo polobotky?

Především je nejdůležitější, aby boty byly maximálně pohodlné. Ideální boty by měly poskytnout oporu, ale neomezovat pohyb. 

Pro příklad si ukážeme rozdělení trekingové obuv podle náročnosti na příkladech:

 

Obuv vhodná na lehký treking či procházky – POLOBOTKA a KOTNÍK

Trekingová polobotka ARIZONA

Trekingová obuv COLORADO

 

  • Obuv s nepromokavou membránou REGI-TEX
  • Vysoce odolná podešev VIBRAM
  • Kombinace s textilními materiály pro výbornou prodyšnost

Ukázka naší obuvi COLORADO při výšlapu na Pulčínské skály: 

 

                              

 

                           

 

 

Zorientujte se v pojmech

Vysvětlení jednotlivých pojmů:

REGI-TEX – Hydrofobní mikroporézní voděodolná membrána fungující na fyzikálním principu rozdílu velikosti mezi kapkami vody, mikropóry membrány a molekulami vodní páry.

VIBRAM – podešev, která vykazuje výborné odolnosti proti oděru a perfektním tlumení nárazů a zajišťuje stabilní polohu nohy i v těžším terénu.

 

GORE-TEX – Základem textilie GORE-TEX  je nesmírně tenká membrána, která je trvale nepromokavá, větruvzdorná a prodyšná. Textilie GORE-TEX jsou trvale nepromokavé, takže zůstanete v suchu a můžete si každou aktivitu vychutnat v pohodlí. Textilie GORE-TEX zajišťují skutečnou trvalou nepromokavost a brání v průniku vody i v tvrdých podmínkách a náročných aktivitách. GORE-TEX umožňuje potu unikat ven a pomáhá omezovat přehřívání a hromadění potu.

 

Pro ty nejnáročnější

Do náročnějších terénů bychom vám rádi doporučili obuv od firmy PRABOS s GORE-TEX membránou.

Jedná se o kvalitní turistickou obuv české výroby. Boty se vyznačují přednostmi jako:

  • Kvalitní a značková membrána GORE-TEX
  • Podešev VIBRAM
  • Hydrofobní hovězinová useň 

 

Trekingová obuv PRABOS CONDORIRI

Trekingová obuv PRABOS TUNDRA

Trekinogvá obuv PRABOS FOX HUNTER

 

 

 

 

  •  Tato trekingová obuv je vhodná pro širokou škálu všech outdorových aktivit až po ty nejnáročnější. 

Jaké další otázky si nejčastěji klademe při výběru trekingové obuvi?

1. Jak zvolit správnou velikosti obuvi?

Při výběru vhodné velikosti musíme počítat s tím, že během delší chůze nám noha lehce oteče, proto je potřeba zvolit obuv s menší rezervou, aby noha po napuchnutí nedřela o obuv. Obuv nejlépe zkoušejte při chůzi z kopce, abyste zjistili, zda se Vaše prsty nedotýkají přední části obuvi.

Při této otázce se také dostáváme k problematice volby správných ponožek, které bychom měli do trekingových bot používat. Měly by to být kvalitní ponožky vyrobeny z vlny nebo kombinace vlny a syntetiky, které by měly odvádět vlhkost od ponožky.

Můžeme Vám nabídnout:

Ponožky OUTDOOR 

Ponožky HOLTUM

Ponožky MELNICK

 

 

 

Při zkoušení trekingových bot je potřeba si nějaké takové ponožky určitě vzít s sebou.

2. Jak správně obuv ošetřovat a udržovat?

Samozřejmě ke správně vybraným trekingovým botám patří také ochrana obuvi, aby nám obuv co nejdéle sloužila a plnila své funkce při ochraně nohou. Je potřeba ji pravidelně ošetřovat kvalitními prostředky, a to pomocí IMPREGNAČNÍCH SPREJŮ a VOSKŮ.

3. Jak ošetřit obuv impregnačním sprejem?

Obuv je nejlépší ošetřit již před prvním nošením. Na Vámi vybranou obuv nanesete impregnační sprej a necháte uschnout. Základními funkcemi impregnace je zabránit průniku vlhkosti do obuvi, což nám zajistí komfort při nošení obuvi. Při použití impregnací se obuv nejen lépe čistí, ale bude mít i delší životnost.

 VOSKY

 

 

Impregnovat trekingovou obuv lze i pomocí vosků. Jsou vydatnější a zároveň obsahují i látky k výživě usní, ale nejsou však vhodné na textil a broušené materiály jako je např. NUBUK, jelikož mohou změnit vzhled obuvi. Vosky jsou vhodné především na hladké usně.

 

Impregnační sprej

OUTDOOR 

Bezbarvý balzám

na koženou obuv

 

 

 

 

 

Tak neváhejte, vyberte si tu správnou trekingovou obuv pro Vás a vyražte někam ven do přírody!